Zakrzepica żył jest istotną przyczyną zgonów chorych na COVID-19. Zaburzenia krzepnięcia krwi prowadzą do powstawania mikrozakrzepów. Stają się one przyczyną śmierci wielu pacjentów – wynika z badania naukowców z Irlandii.

Zakrzepica żył może w dużym stopniu odpowiadać za różnice śmiertelności w różnych krajach świata. Z dotychczasowych badań wynika, że zaburzenia krzepnięcia krwi, zwłaszcza w naczyniach płucnych, mogą towarzyszyć infekcji koronawirusem SARS-CoV-2. Przyczynia się to do ciężkiego przebiegu COVID-19.

Jedno z ostatnich chińskich badań wykazało, że podwyższony poziom D-dimerów we krwi wiąże się ze złymi prognozami u pacjentów chorych na COVID-19. D-dimery są produktem rozpadu zakrzepów, a ich podwyższony poziom wskazuje na występowanie zakrzepicy żylnej.

Zakrzepica żył żył jest groźnym schorzeniem, które przez dłuższy czas może nie dawać zauważalnych objawów. Skrzepy w żyłach upośledzają przepływ krwi. Fragmenty skrzepów mogą odrywać się i wraz z krwią dostać do serca lub płuc.

Zaprezentowano

Zaprezentowano wyniki autopsji pacjentów zmarłych z powodu COVID-19. Wskazują one na występowanie rozsianych mikrozakrzepów (rozsiane wykrzepianie wewnątrznaczyniowe) w małych naczyniach płucnych i towarzyszącej temu nekrozie tkanek. Coraz więcej danych mówi też o tym, że w ciężkich przypadkach COVID-19 rośnie ryzyko stanów, w których pojawia się zakrzepica żylna oraz zatorowość płucna. Znacznie zwiększa to ryzyko zgonu. U chorych na COVID-19 dochodzi też do zawałów serca i udarów mózgu związanych z zakrzepami.

Dotychczasowe badania na ten temat były jednak prowadzone głównie w Chinach. Jest to o tyle istotne, że Chińczycy mają ogólnie od trzech do czterech razy niższe ryzyko zakrzepicy żylnej w porównaniu z osobami rasy białej. Z kolei przedstawiciele rasy czarnej mają wyższe ryzyko zakrzepicy w porównaniu z osobami rasy białej.

Naukowcy z Royal College of Surgeons in Ireland (RCSI) University of Medicine and Health Sciences przeprowadzili badanie wśród 83 pacjentów chorych na COVID-19. Leczono ich w St James’s Hospital w Dublinie w okresie od 13 marca do 10 kwietnia. Pacjenci byli w wieku od 26 do 92 lat. Większość stanowiły osoby rasy białej.

U 67 proc. tuż po przyjęciu do szpitala stwierdzono znacznie podwyższony poziom D-dimerów. Nie wykryto jednak zmian, które w naczyniach powoduje zakrzepica żył. Dalsze obserwacje potwierdziły, że pacjenci z wysokim poziomem D-dimerów po przyjeździe do szpitala częściej potrzebowali pobytu na oddziale intensywnej terapii. U pacjentów mających złe prognozy wysoki poziom D-dimerów utrzymywał się przez kolejne dni. Również niektóre inne parametry świadczące o zaburzeniach krzepnięcia były zmienione.

Zdaniem autorów pracy wyniki te wskazują, że zakrzepica żył u chorych na COVID-19 ma związek z patologicznymi zmianami w płucach towarzyszącymi tej chorobie.

Nowe obserwacje wskazują, że COVID-19 ma związek z nietypowym rodzajem zaburzeń krzepnięcia krwi. Dotyczą one przede wszystkim płuc. Bez wątpienia przyczyniają się do wysokiej śmiertelności u chorych na COVID-19. Oprócz zapalenia płuc, które dotyczy małych pęcherzyków płucnych, u pacjentów z tą infekcją obserwuje się też setki małych zakrzepów w drobnych naczyniach płucnych. To odróżnia COVID-19 od innych zakażeń, które obejmują płuca. Może też tłumaczyć, dlaczego u pacjentów z ciężkimi postaciami tej choroby dramatycznie spada poziom tlenu we krwi. Zrozumienie, jak powstają te mikrozakrzepy w płucach jest kluczowe dla opracowania skuteczniejszych metod leczenia naszych pacjentów. Zwłaszcza z grup wysokiego ryzyka – komentuje prof. James O’Donnell, współautor pracy kierujący Irlandzkim Centrum Biologii Naczyń.

Jak dodaje, potrzebne są dalsze badania, które pozwolą ocenić, czy różne terapie przeciwzakrzepowe mogą obniżyć ryzyko tworzenia zakrzepów u chorych na COVID-19 szczególnie zagrożonych jego ciężkim przebiegiem. W badanej grupie u pacjentów otrzymujących heparynę drobnocząsteczkową (lek o działaniu przeciwzakrzepowym) nie dochodziło do rozsianego wykrzepiania wewnątrznaczyniowego.

Autorzy pracy spekulują, że typowa dla różnych ras predyspozycje powodujące, że powstaje zakrzepica żył, mogą w dużym stopniu odpowiadać za różnice w śmiertelności z powodu COVID-19 w różnych częściach świata.

Red. (źródło: PAP)

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

CAPTCHA