Według WHO, pandemia koronawirusa rozprzestrzenia się na całym świecie. Wzrasta liczba zakażeń wywołanych przez SARS-CoV-2. Wszystkich zakażonych od wybuchu pandemii w grudniu 2019 r. jest już prawie 4 mln. Liczba zgonów wzrosła do ponad 270 tys.

Pandemia koronawirusa rozprzestrzenia się poza Europą i USA. Szybko przybywa chorych także w Ameryce Południowej. Z najnowszych danych Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że na całym świecie koronawirusem SARS-CoV-2 zakaziły się dotąd prawie 4 mln osób. Najwięcej infekcji jest w Europie (ponad 1,5 mln) oraz w USA (1,3 mln). W Ameryce Łacińskiej pandemia dopiero wchodzi w okres szczytowy. Do tej pory odnotowano tam ponad 250 tys. zakażeń.

W Europie największe tempo wzrostu zachorowań jest w Rosji, gdzie od prawie tygodnia każdego dnia przybywa średnio 10 tys. zakażeń. Liczba wszystkich infekcji zwiększyła się tam do 188 tys. Rosja jest już na czwartym miejscu na naszym kontynencie z największą liczbą zakażeń, wyprzedzając ostatnio Francję i Niemcy.

Ponad połowa zakażeń przypada na Moskwę (93 tys.). Jak wypowiada się mer Moskwy Siergiej Sobianin, faktyczna liczba zakażonych w stolicy Rosji jest co najmniej trzykrotnie wyższa i sięga 300 tys.

Covid-19 w Europie

W Europie najwięcej przypadków Covid-19 odnotowały:

 • Hiszpania – 257 tys.,
 • Włochy – 216 tys.,
 • Wielka Brytania – 207 tys.,
 • Francja – 175 tys.,
 • Niemcy – 170 tys.

Na kolejnych miejscach w statystyce są:

 • Belgia – ponad 51 tys.,
 • Niderlandy – 42 tys.,
 • Szwajcaria – ponad 30 tys.,
 • Portugalia – 27 tys.,
 • Szwecja – 25 tys.,
 • Irlandia – ponad 22 tys.,
 • Białoruś – ponad 20 tys.

W Polsce liczba pandemia koronawirusa przyniosła ponad 15 tys. zakażeń.

Wielka Brytania odnotowała w Europie największą liczbę zgonów z powodu COVID-19 (ponad 30 tys.). Jednak dobowe tempo wzrostu przypadków śmiertelnych od kilku dni tam spada. W kwietniu rejestrowano ponad 1 tys. zgonów dziennie, a obecnie nieco ponad 600. W środę było ich 649. Prawie 30 tys. zgonów odnotowano we Włoszech, a 26 tys. w Hiszpanii.

Na całym świecie jest już ponad 271 tys. zgonów wywołanych przez koronawirusa SARS-CoV-2 od początku wybuchu pandemii. W przeliczeniu na poszczególne kraje najwięcej jest ich w USA, gdzie zarejestrowano dotąd 77 tys. przypadków śmiertelnych. Stosunkowo najmniej zgonów jest wciąż w Niemczech – 7,4 tys. W sumie jednak najwięcej zgonów odnotowano w Europie – ponad 125 tys.

Koronawirus w Afryce

Poza Europą i USA pandemia koronawirusa rozwija się w Brazylii, gdzie jest już 136 tys. zakażeń i ponad 9 tys. zgonów, w Turcji (odpowiednio 134 tys. i 3,6 tys.), Iranie (103 tys. i 6,5 tys.), Peru (59 tys. i 1,6 tys.) oraz Indiach (57 tys. i 1,9 tys.).

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ostrzega, że COVID-19 rozprzestrzenia się także w Afryce. Jeśli pandemii nie uda się tam powstrzymać, to zdaniem ekspertów WHO, koronawirus SARS-CoV-2 w ciągu roku zaatakuje na kontynencie afrykańskim od 29 do 44 mln ludzi oraz uśmierci od 83 do nawet 190 tys. ludzi.

(PAP)

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

CAPTCHA