Szpitale powiatowe otrzymają pieniądze do końca września. Jest już podstawa prawna w formie zarządzenia i zapowiadane pieniądze trafią do szpitali – poinformował rzecznik Narodowego Funduszu Zdrowia, Andrzej Troszyński.

Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało uruchomienie III transzy dodatkowych pieniędzy dla szpitali powiatowych. Wynosi ona dla całego kraju 344 mln zł. Szpitale powiatowe mają otrzymać pieniądze do końca września. Trafią one do 373 placówek.

Oprócz szpitali o znaczeniu regionalnym, dodatkowe pieniądze przeznaczone zostaną także na wzrost wyceny 34 świadczeń wysokospecjalistycznych, które realizowane są przede wszystkim w ośrodkach referencyjnych – w szpitalach klinicznych i w instytutach badawczych. Są to np. kompleksowe zabiegi związane z zaćmą i jaskrą. Podniesiona zostanie także wycena kompleksowej opieki nad pacjentem na oddziale udarowym.

Dyrektor Mazowieckiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia Filip Nowak zapewnia, że uruchomienie dodatkowych pieniędzy jest już tylko kwestią techniczną. Trwa podpisywanie aneksów z poszczególnymi szpitalami. Środki obejmują podwyżkę wynagrodzeń od 1 stycznia, czyli za wrzesień otrzymają 9/12 kwoty zwiększenia ryczałtu.

Zapowiadane działania pozwoli realizować 120 mln zł z funduszu zapasowego NFZ dla Mazowsza. W tej kwocie są środki w wysokości 43 mln zł dla szpitali powiatowych I i II poziomu sieci szpitali, ale także środki na postępowania konkursowe zapewniające środki na miejsca udzielania świadczeń w zakresie tomografii komputerowej, rezonansu magnetycznego, leczenia zaćmy, a także środki, dzięki którym będzie można finansować świadczenia z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej.

W województwie mazowieckim NFZ zpłaci za wszystkich pierwszorazowych pacjentów bez względu na to, ilu zostanie przyjętych.

Pacjenci, którzy po raz pierwszy chcą skorzystać z pomocy lekarza specjalisty, mają priorytet w dostępie do tych świadczeń – informuje Filip Nowak.

NFZ dzięki pieniądzom rozszerzy sieć pilotażu trombektomii mechanicznej, czyli metody leczenia udarów mózgu. Do pilotażu ma przystąpić w najbliższych dniach Instytut Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, a Uniwersyteckie Centrum Kliniczne Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego rozpocznie wykonywanie w warunkach ambulatoryjnych rezonansu magnetycznego dzieci.

Red. (źródło: PAP)

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

CAPTCHA