W Instytucie Pasteura w Paryżu powstaje szczepionka przeciw Covid-19. W toku są trzy projekty. Najbardziej zaawansowany oparto na zmodyfikowanej szczepionce przeciwko odrze. Pierwsze wyniki powinny pojawić się w październiku.

Jak informuje koordynatorka programów szczepień WHO, Christiane Gerke, po badaniach klinicznych pojawi się pierwsza szczepionka przeciw Covid-19. Powstanie ze zmodyfikowanej szczepionki przeciw odrze. Rozpoczęcie badań planowane jest na lipiec br. Pierwsze wyniki fazy I spodziewane są do końca października. Fazę II lub II i III zaplanowano na początek grudnia.

Próby kliniczne określą skuteczność szczepionki. Czy mogą być one podstawą do pierwszej ukierunkowanej kampanii szczepień? “Nie bezpośrednio” – ocenia Gerke.

– Trzeba zgromadzić wystarczające dane na temat jakości, bezpieczeństwa, skuteczności, immunogenności i efektywności szczepionki. Dopiero wtedy może pojawić się klasyfikacja do stosowania jej w nagłych wypadkach przez WHO. Umożliwia to wykorzystanie produktów, których nie dopuszczono jeszcze do użytku – komentuje ekspertka.

Jej zdaniem, należy również wziąć pod uwagę jeszcze jeden fakt. Istniej konieczność jednoczesne zaplanowania produkcji szczepionek na dużą skalę. Trzeba bowiem szybko przygotować setki milionów dawek.

Które populacje byłyby priorytetem w pierwszych kampaniach szczepień? Będzie to zależało od skuteczności szczepionki w badaniach fazy II/III w różnych kategoriach wiekowych. Także od liczby dostępnych dawek szczepionki, rozwoju epidemii i wiedzy zdobytej w nadchodzących miesiącach.

Red. (źródło: PAP)

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

CAPTCHA