Sieci apteczne to głównie małe i średnie firmy z polskim kapitałem. W 2019 r. zapłaciły ponad 1,1 mld zł podatków, dwa razy więcej niż apteki indywidualne. Według danych polskiej firmy analitycznej PEX PharmaSequence, w lutym 2020 r. w Polsce działało 359 sieci aptecznych. Jest to spadek o 38 w porównaniu z lutym 2019 r.

Sieci apteczne (za sieć uważa się przedsiębiorstwo posiadające co najmniej 5 aptek) to głównie małe i średnie polskie firmy rodzinne.

Struktura sieci aptecznych:

  • 214 podmiotów, posiada od 5 do 9 aptek,
  • 93 podmioty posiadają od 10 do 19 aptek,
  • 32 podmioty posiadają od 20 do 49 aptek,
  • 11 podmiotów posiada od 50 do 99 aptek,
  • 9 podmiotów posiada ponad 100 aptek.

Branża sieci aptecznych w Polsce jest rozproszona. Nawet największe z nich mają kilkuprocentowy udział w rynku aptecznym.

Sieci apteczne to także ogromna przewaga kapitału krajowego. Tylko 5 sieci aptecznych posiada kapitał zagraniczny. Do sieci tych należy 6,7 proc. ogólnej liczby aptek w Polsce.

Dzięki pozyskaniu zagranicznych inwestorów, firmy te mogły otworzyć duże i nowoczesne apteki, stwarzając tym samym wiele wysokopłatnych miejsc pracy, dla farmaceutów, techników farmaceutycznych i innych pracowników wspierających polski system ochrony zdrowia – czytamy w raporcie Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

Jak informuje ZPP, tworzenie się sieci to mechanizm oddolny, wynikający z charakterystyki rynku i zaradności polskich przedsiębiorców. Otoczenie ekonomiczne i regulacyjne na rynku aptecznym jest coraz trudniejsze. Właściciele aptek, aby mu sprostać, łączą się, poprzez budowę sieci – realnych, wirtualnych, franczyzowych etc.

Dzięki temu korzystają z efektu skali oraz zyskują narzędzia nacisku na ogromne, międzynarodowe koncerny farmaceutyczne i hurtownie, które także podlegają podobnym tendencjom konsolidacyjnym. Zyskują polscy pacjenci, którzy mogą taniej kupić leki – czytamy w raporcie.

Sieci apteczne jako podatnicy

W 2019 r. sieci apteczne wpłaciły do budżetu państwa w formie danin publicznych ponad 1,1 mld zł, czyli dwa razy więcej niż apteki indywidualne.

Do grupy danin publicznych płaconych przez apteki zaliczono:

  • podatek dochodowy PIT od wynagrodzeń pracowników,
  • składki ZUS od wynagrodzeń (po stronie pracownika oraz pracodawcy),
  • podatek dochodowy dla aptek indywidualnych,
  • podatek CIT dla aptek sieciowych.

Red. (źródło: zpp.net.pl)

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

CAPTCHA