Komisja Europejska podpisała umowę z firmą farmaceutyczną Gilead. Ma ona zagwarantować dostawy leku Veklury, który jest nazwą handlową preparatu remdesiwir, stosowanego w leczeniu Covid-19. UE sfinansuje zamówienie o łącznej wartości 63 mln euro.

Remdesiwir był pierwszym lekiem dopuszczonym w UE w leczeniu Covid-19. Od początku sierpnia lek będzie udostępniany państwom unijnym i Zjednoczonemu Królestwu przy koordynacji i wsparciu KE.

– W ostatnich tygodniach KE współpracowała z Gilead, aby osiągnąć porozumienie zapewniające dostarczenie do UE zapasów pierwszego środka dopuszczonego do stosowania w leczeniu Covid-19. Niespełna miesiąc po dopuszczeniu remdesiwiru podpisano umowę, która umożliwi leczenie tysięcy pacjentów od początku sierpnia. Komisja nie szczędzi starań na rzecz zapewnienia dostępu do bezpiecznej i skutecznej terapii oraz wspiera prace nad opracowaniem szczepionek przeciwko koronawirusowi. Umowa jest kolejnym ważnym krokiem w naszej walce z tą chorobą – mówi Stella Kyriakides, komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności.

Poprzez unijny instrument wsparcia w sytuacjach nadzwyczajnych Unia Europejska sfinansuje zamówienie o łącznej wartości 63 mln euro. Umożliwi to leczenie ok. 30 tys. pacjentów z ciężkimi objawami Covid-19. Ma to przyczynić się to do zaspokojenia bieżących potrzeb przez najbliższe miesiące. Jednocześnie ma zapewnić sprawiedliwą dystrybucję leku w UE, w oparciu o klucz przydziału z uwzględnieniem opinii Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób.

Komisja przygotowuje również wspólne zamówienie na dalsze dostawy leku, które mają pokryć dodatkowe potrzeby i zapewnić dostawy od października. 3 lipca remdesiwir jako pierwszy lek uzyskał warunkowe pozwolenie na dopuszczenie do obrotu.

Remdesiwir jest lekiem przeciwko Covid-19 dla osób dorosłych i nastolatków w wieku od 12. roku życia z zapaleniem płuc, które wymagają podawania tlenu. Wniosek o pozwolenie na dopuszczenie do obrotu złożono do Europejskiej Agencji Leków (EMA) 8 czerwca.

Mimo dopuszczenia leku do obrotu w UE nadal monitoruje się go w celu zapewnienia bezpieczeństwa. Firmę Gilead poproszono również o przedłożenie do EMA końcowych sprawozdań z badań remdesiwiru do grudnia 2020 r. Dalsze dane na temat skuteczności i bezpieczeństwa leku mają zostać przedłożone do sierpnia br. w celu sfinalizowania procesu.

Gilead Sciences to firma biofarmaceutyczna, której celem jest odkrywanie, rozwijanie i wprowadzanie na rynek innowacyjnych leków w różnych obszarach medycznych. W Polsce prowadzi działalność jako Gilead Sciences Poland Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie.

Red. (źródło: PAP)

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

CAPTCHA