W 2019 r. zanotowano w Polsce przypadki grypy i podejrzeń zachorowań na grypę u ponad 4,7 mln osób, z czego 2,1 mln u dzieci do 14 lat.  – wynika z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny.

Dane NIZP-PZH mówią o 4 mln 789 tys. 827 osobach, u których zdiagnozowano przypadki grypy i jej podejrzeń, z których 2 mln 176 tys. 189 to przypadki u dzieci do 14 lat.

Specjaliści przekonują, że dobrym sposobem zapobiegania infekcjom i powikłaniom powodowanym przez wirusy grypy są szczepienia. Niezwykle istotne jest także przestrzeganie zasad higieny, m.in. częste mycie rąk oraz kichanie i kasłanie w zgięcie łokciowe. Dzięki temu dłonie nie zakażają się wirusem i chory nie przenosi go na inne osoby.

W miejscach publicznych i w środkach transportu należy unikać niepotrzebnego dotykania powierzchni i elementów ich wyposażenia. Lekarze radzą, aby zadbać o kondycję fizyczną i właściwą dietę, co ma znaczący wpływ na odporność.

Wizytę u lekarza jest zaleca się przy wystąpieniu objawów takich, jak:

  • gorączka,
  • bóle głowy,
  • bóle mięśniowo-stawowe,
  • kaszel,
  • ból gardła,
  • duszność.

W razie podejrzenia lub rozpoznania grypy nie należy chodzić do pracy i pozostać w domu. Zmniejsza to ryzyko groźnych powikłań i ogranicza rozprzestrzenianie się choroby.

Grypa zwykle atakuje nagle i często wywołuje silną gorączkę. Objawia się bólami mięśni, stawów i głowy. Może też mieć przebieg bezobjawowy lub z niewielkimi objawami.

Red. (źródło: PAP)

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

CAPTCHA