Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku prowadzi projekt profilaktyki miażdżycy tętnic i chorób serca. Do 28 sierpnia trwa otwarty nabór placówek Podstawowej Opieki Zdrowotnej z województw kujawsko-pomorskiego, pomorskiego i warmińsko-mazurskiego do współpracy z  UCK.

UCK planuje nawiązać współpracę z co najmniej 40 placówkami POZ z terenu tych województw, w zakresie realizacji programu o nazwie Projekt profilaktyki miażdżycy tętnic i chorób serca.

To szansa szansa na wydłużenie aktywności zawodowej mieszkańców makroregionu północnego – podkreśla kierownik zespołu, dr Krzysztof Chlebus.

Wyłonione w naborze placówki współpracowałyby z UCK w edukacji prozdrowotnej oraz w udzielaniu świadczeń medycznych pacjentom zakwalifikowanym do projektu, a ich personel medyczny ma zagwarantowany udział w specjalistycznych szkoleniach prowadzonych przez personel UCK. Kluczową częścią programu jest wykrycie czynników ryzyka chorób sercowo-naczyniowych wśród zdrowych dorosłych Polaków w wieku produkcyjnym oraz wdrożenie zmian w ich stylu życia oraz ewentualnych działań leczniczych.

Ważnym elementem programu jest diagnostyka i leczenie pacjentów z genetycznie warunkowaną hipercholesterolemią rodzinną, która to grupa ma największe, bo ponad 50 proc. ryzyko poważnych powikłań sercowo–naczyniowych, czyli zawału serca, udaru mózgu, nagłej śmierci sercowej. Znacznie podwyższone stężenie cholesterolu, które jest dziedziczone z pokolenia na pokolenie, wymaga intensywnego leczenia już w młodym wieku – wyjaśnia Krzysztof Chlebus.

Działające przy UCK Krajowe Centrum Hipercholesterolemii Rodzinnej jest od lat wiodącym ośrodkiem specjalizującym się w opiece nad pacjentami wysokiego ryzyka chorób serca oraz jedynym w kraju prowadzącym diagnostykę genetyczną i kompleksową terapię pacjentów z hipercholesterolemią rodzinną.

Działania projektu stanowią element wdrożenia programu profilaktyki miażdżycy tętnic i chorób serca, którego celem jest wzrost świadomości i stopnia wykrywania chorób układu sercowo-naczyniowego u osób w wieku aktywności zawodowej.

Miażdżyca i choroby serca są najczęstszą przyczyną zgonów Polaków. Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku jest jednym z największych szpitali w Polsce, a jego organem założycielskim jest Gdański Uniwersytet Medyczny.

Red. (źródło: PAP)

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

CAPTCHA