W czasie międzynarodowej konferencji branży life science EU-MED Summit 2019 polskie startupy zaprezentowały wiele innowacyjnych wynalazków i technologii, w tym m.in. prototyp nieinwazyjnego stymulatora mózgu firmy Neuromedical, który może zrewolucjonizować leczenie choroby Alzheimera.

Zakończyliśmy etap badań przedklinicznych na zwierzętach i badań FMRI (funkcjonalny rezonans magnetyczny) na pacjentach. Mamy gotowy prototyp urządzenia i wchodzimy w fazę badań klinicznych, do których rozpoczęliśmy rekrutację pacjentów. To etap, w którym zaczynamy też wstępnie przygotowywać się do uzyskania niezbędnych certyfikatów dla urządzeń medycznych, aby w pierwszej kolejności móc dystrybuować nasze urządzenie na rynku polskim i europejskim. Kolejnym naszym celem jest wprowadzenie stymulatora na rynek amerykański i wejście na NASDAQ, dlatego też następnym krokiem będzie przeprowadzenie badań klinicznych wieloośrodkowych i uzyskanie certyfikacji FDA – mówi Agnieszka Jarecka, menedżer z firmy Neuromedical, która wraz m.in. z łódzkimi naukowcami pracuje nad nieinwazyjnym urządzeniem do stymulacji mózgu, z dziedziny life science.

Innowacyjność wynalazku polega na jego nieinwazyjności. Dotychczas stosowane neurostymulatory były operacyjnie wszczepiane pacjentom, co niosło za sobą ryzyko wystąpienia powikłań.

Zaprojektowaliśmy wygodne urządzenie w formie opaski zakładanej na głowę nadające się do użytku domowego, które stymuluje mózg chorego podczas snu – wyjaśnia Agnieszka Jarecka.

W czasie konferencji EU-MED Summit 2019, odbywającej się w dniach 24-25 września w Łodzi, zaprezentowano wiele innowacyjnych projektów z branży biomedycznej na różnych etapach realizacji. Polski startup o nazwie REM MED zaprezentował gotowe do użycia urządzenie do leczenia wad wzroku za pomocą technologii VR (wirtualnej rzeczywistości).

Politechnika Łódzka pokazała z kolei prototyp niedużego, elektronicznego urządzenia do pomiaru zmian długości nóg (o nazwie NaviFast6D), do których dochodzi często wskutek operacyjnej wymiany stawu biodrowego. Dzięki temu urządzeniu można w łatwy sposób, na bieżąco, monitorować sytuację w trakcie operacji i tak korygować jej przebieg, aby zapobiegać różnym powikłaniom ortopedycznym, takim jak np. skrzywienie kręgosłupa, do których może dojść po wymianie stawu biodrowego, jeśli wskutek zabiegu powstanie zbyt duża różnica długości pomiędzy obydwiema nogami (różnica powyżej 6 mm jest już uznawana za błąd medyczny). Urządzenie przeszło już testy medyczne i jest gotowe do komercjalizacji.

Warto zwrócić uwagę m.in. na duże “okno możliwości” związanych z rozwojem technologii bazujących na sztucznej inteligencji, zwłaszcza w obszarze tzw. analityki predykcyjnej. Moim zdaniem w tej dziedzinie tkwi ogromny potencjał rozwoju i sukcesu dla startupów z całego świata – ocenia Filippo Surace, który kieruje prężnie działającym inkubatorem i akceleratorem projektów z branży life science o nazwie Cube-Labs.

Kolejnym, prezentowanym kierunkiem rozwoju dla startupów z branży biomedycznej było tzw. cyberbezpieczeństwo (cybersecurity).

Przedmiotem cyberataku mogą stać się nie tylko bazy danych zawierające wrażliwe informacje o stanie zdrowia pacjentów, ale także różnego rodzaju nowoczesne urządzenia używane w szpitalach czy też ośrodkach badawczych. Dlatego konieczne jest dziś ciągłe inwestowanie w cyberbezpieczeństwo – podkreślał Tamir Pardo, prezes izraelskiej Shizim Group i były wieloletni dyrektor Mossadu.

Prof. Lucyna Woźniak, prorektor ds. nauki i współpracy z zagranicą Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, zwróciła uwagę na kolejny strategiczny i perspektywiczny kierunek, jakim są inwestycje w rozwój urządzeń i technologii dedykowanych starzejącemu się społeczeństwu.

Uniwersytet Medyczny w Łodzi od ponad 10 lat realizuje ściśle zakreśloną strategię, która zakłada, że oprócz edukacji i badań będziemy również jako uczelnia zajmować się tworzeniem innowacyjnych rozwiązań opartych o prowadzone badania. Starzejące się społeczeństwo jest jednym z największych wyzwań, które obecnie stoją przed tak zwanymi naukami medycznymi i biomedycznymi, ale również technologiami, które są z tym bezpośrednio związane. Dlatego w sposób istotny postanowiliśmy włączyć się w ten nurt jako uczelnia badawcza – informuje prof. Lucyna Woźniak.

Uczelnia została niedawno członkiem największego, paneuropejskiego konsorcjum, mającego na celu m.in. tworzenie innowacji medycznych podnoszących jakość życia osób starszych. Konsorcjum to (European Innovation Partnership on Active and Healthy Ageing) działa pod auspicjami Komisji Europejskiej i ma wielu znamienitych partnerów naukowych (m.in. Europejski Instytut Technologiczny), a także partnerów biznesowych (jak np. Philips, Siemens, Achmea i Roche).

 – Ponadto mamy na uczelni centrum transferu technologii, które na co dzień wspiera wszystkie tworzące się pomysły. Udziela konsultacji, obsługuje kwestie własności intelektualnej, doradza i dba o czystość patentową naszych projektów. Stworzyliśmy zatem cały ekosystem, który promuje tworzenie indywidualnych firm o charakterze innowacyjnym – tłumaczy prof. Lucyna Woźniak.

Konferencja EU-MED Summit 2019 odbyła się w Łodzi. Władze miasta starają się uczynić z niego stolicę branży life science w Polsce. W Łodzi powstał m.in. Bionanopark i z powodzeniem rozwija się wiele obiecujących startupów z branży biomedycznej.

Red. (źródło PAP)

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

CAPTCHA