Co czwarty Polak nie wie, czy dla osób w jego wieku zaleca się jakieś badania profilaktyczne. Największą świadomość związaną z tego rodzaju badaniami mają osoby powyżej 50-tego roku życia. Najczęściej wskazywane jako konieczne do wykonania jest badanie piersi.

Co dziesiąty Polak nie planuje robić badań profilaktycznych – wynika z sondażu ARC Rynek i Opinia. 55% Polaków twierdzi, że w ich wieku zaleca się jakieś badania profilaktyczne. Odsetek kobiet i mężczyzn jest w tym wypadku podobny.

Bardziej nieświadomi w tym zakresie są mężczyźni (28%) niż kobiety (22%). Największą świadomość mają osoby w wieku 41-50 lat (61% z nich twierdzi, że zaleca się takie badania) oraz powyżej 50 lat (70%), co nie oznacza, że tak wysoki odsetek osób je wykonuje.

Badanie piersi, cytologia, badanie prostaty oraz morfologia to najczęściej wskazywane przez respondentów badania profilaktyczne. Wymienił je co trzynasty ankietowany.  Wszystkie pozostałe badania, w tym badania kardiologiczne, badania wzroku czy kolonoskopia, miały mniej niż 8% wskazań.

Najwyższy odsetek osób, które nie planują wykonywać badań profilaktycznych, jest wśród 40-latków (12%). Dla porównania wśród 20-latków tylko 4% badanych nie chce wykonywać badań profilaktycznych.

Red. (źródło: ARC Rynek i Opinia)

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

CAPTCHA