Wirusa afrykańskiego pomoru świń wykryto na fermie w województwie lubuskim. Główny Lekarz Weterynarii potwierdził ognisko ASF.

ASF wystąpiło we wsi Niedoradz, w gminie Otyń w powiecie nowosolskim. Oznacza to konieczność wybicia ponad 20 tys. zwierząt.

Ujawnione ognisko dotyczy dużej fermy świń, ukierunkowanej na produkcje prosiąt. W związku z ujawnionym ogniskiem wdrożono przewidziane przepisami procedury.

Potwierdzam, że jest ognisko choroby – mówi Ewelina Lis, powiatowy lekarz weterynarii w Powiatowym Inspektoracie Weterynarii w Nowej Soli.

Ognisko pojawiło się na nowoczesnej fermie, gdzie przestrzegano bardzo wysokich standardów bioasekuracji. Rolnicy obawiają się, że warchlaki sprzedawane z fermy mogły roznieść wirusa na inne chlewnie.

Pierwszy przypadek wystąpienia wirusa afrykańskiego pomoru świń w Lubuskiem odnotowano 14 listopada 2019 r. Wirus wykryto u dzika potrąconego przez auto w gminie Sława. Od tego momentu w województwie trwa walka z ASF. Tylko w marcu potwierdzono przynajmniej kilkadziesiąt nowych przypadków.

Red. (źródło: gazetalubuska.pl)

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

CAPTCHA