Sejm przyjął w piątek poprawkę Senatu do noweli ustawy okołobudżetowej na 2019 r. Zwiększa ona wydatki na NFZ. Poprawka dotyczy m.in. wzrostu środków na fundusz zapasowy NFZ.

Zgodnie z poprawką, fundusz zapasowy NFZ wzrośnie do 3 mld zł, wobec planowanych wcześniej 2 mld zł. Poprawka dotyczy także wpłat. W celu ich dokonania minister finansów będzie mógł utworzyć rezerwę celową z kwoty wydatków zablokowanych do wysokości 4 mld zł. Wcześniej Sejm zadecydował, że będą to 3 mld zł.

Chodzi o uchwaloną 19 grudnia nowelizację ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2019, czyli tzw. ustawy okołobudżetowej. Jako projekt trafiła ona pod obrady Sejmu w trybie pilnym.

Zakłada ona m.in. przekazanie w tym roku z budżetu centralnego dodatkowych pieniędzy dla Narodowego Funduszu Zdrowia do wysokości 2 mld zł z przeznaczeniem na zwiększenie funduszu zapasowego. Pieniądze te – jak zaznaczono – będą mogły być wykorzystane do 30 kwietnia 2020 r.

Nowe regulacje mają pozwolić także na zwiększenie jeszcze w tym roku do 1 mld zł puli na Fundusz Wsparcia Policji, a także umożliwią pełne wykorzystanie pieniędzy na realizację programu modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa w latach 2017-2020. Chodzi o ponad 103 mln zł.

Red. (źródło: PAP)

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

CAPTCHA