Master Pharm uzyskał 30,6 mln zł skonsolidowanych przychodów ze sprzedaży i 1,6 mln zł zysku netto w I półroczu 2019 r. Łódzki producent suplementów diety wykazał spadek dynamiki przychodów, spowodowany niezrealizowaniem zamówienia dla największego klienta.

Na spadek przychodów Grupy w analizowanym okresie w dużym stopniu wpłynęła niższa jednostkowa sprzedaż Master Pharm S.A., zajmującej się kontraktową produkcją suplementów diety. Związana była z przesunięciem realizacji zamówienia przez największego klienta, a także koniecznością przeprojektowania jednego
z produktów dla innego dużego odbiorcy.

Spadek dynamiki przychodów uznajemy za sytuacją przejściową. Niezrealizowane w I półroczu zamówienia dla największego klienta zostały po prostu przesunięte na kolejne kwartały. Ponadto pomyślnie zakończyliśmy prace na produktem dla kolejnego dużego odbiorcy i to zamówienie jest już realizowane zgodnie z harmonogramem – mówi Jacek Franasik, prezes zarządu Master Pharm S.A.

Spadła również 21% rdr sprzedaż w podmiocie zależnym Avet Pharma, oferującym suplementy diety pod marką własną. Zgodnie z przyjętą strategią, w 2019 r. spółka przeprowadza redukcję stanów magazynowych i wprowadza zmiany w portfolio, skupiając się na marżowości oferowanych produktów.

Niższe przychody Avet Pharma to efekt świadomych działań, związanych ze zmianą strategii sprzedaży i stopniowym wycofaniu produktów o malejących marżach. Firma stale pracuje nad nowymi suplementami, w obecnym roku w dużym stopniu koncentruje się na wyrobach skierowanych do sklepów zielarsko-medycznych – wyjaśnia Jacek Franasik.

W I półroczu 2019 r. Avet Pharma wprowadziła na rynek cztery  nowe produkty: Burak Czerwony PLUS, Berberys SLIM, Ashwaganda i Koenzym Q10 90mg. Obecnie portfolio marki własnej liczy w sumie 63 produkty.

Ostatecznie wynik netto Grupy ukształtował się na poziomie 1,6 mln zł, czyli o 57% niższym rdr, co było rezultatem przede wszystkim niższej sprzedaży w spółkach Grupy i negatywnego wpływu kosztów stałych.

Obserwując obecną aktywność klientów, oczekujemy że II półrocze będzie lepsze od poprzedniego, oczywiście jeśli nie wydarzy się nic nadzwyczajnego i nie wystąpią istotne przesunięcia. Grupa w ostatnich latach pozostawała w trendzie wzrostowym i uważam, że utrzymanie tej tendencji w bieżącym roku jest realnym scenariuszem – komentuje prezes Jacek Franasik.

Głównym obszarem działalności Grupy Kapitałowej Master Pharm jest produkcja kontraktowa suplementów diety, kosmetyków, wyrobów medycznych i preparatów spożywczych dla podmiotów branży farmaceutycznej. Za pion produkcyjny odpowiadają Master Pharm S.A. z siedzibą w Łodzi oraz Grokam GBL z siedzibą w Mielcu. Grupa zajmuje się również dystrybucją suplementów diety pod marką własną, realizowaną przez warszawską spółkę Avet Pharma. Od 28 kwietnia 2016 r. Master Pharm S.A. notowana jest na głównym rynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.

Red.

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

CAPTCHA