Inspektorzy Państwowej Inspekcji Farmaceutycznej wzięli udział we wspólnej akcji z organami ścigania wymierzonej w tzw. mafię lekową. W wyniku zorganizowanej akcji zostało zatrzymanych 11 osób pod zarzutem działania w sprawie tzw. odwróconego łańcucha dystrybucji leków.

Ponad 300 policjantów z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu i funkcjonariuszy innych jednostek policji, wspólnie z prokuratorami z Prokuratury Regionalnej w Warszawie oraz inspektorami farmaceutycznymi na terenie 9 województw, przeszukało 120 aptek, biur rachunkowych, miejsc zamieszkania oraz miejsc przechowywania dowodów.

Jak informuje resort zdrowia, Wydział do walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu od dłuższego czasu prowadzi czynności dot. działalności zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się tzw. odwróconym łańcuchem dystrybucji leków na bardzo dużą skalę, praniem pieniędzy pochodzących z przestępczego procederu oraz fałszowaniem dokumentów.

Według informacji Ministerstwa Zdrowia, członkowie grupy skupowali, na podstawie fałszywych dokumentów zapotrzebowań, leki na terenie całego kraju, z przeznaczeniem do wywozu poza granice Polski. Dotyczyło to m.in. leków onkologicznych, przeciwzakrzepowych i kardiologicznych, w tym leków znajdujących się w wykazie Ministerstwa Zdrowia jako zagrożone brakiem dostępności w Polsce. Następnie leki te sprzedawane były do polskich hurtowni farmaceutycznych z przeznaczeniem na eksport lub bezpośrednio do hurtowni zagranicznych – z zyskiem mogącym sięgać nawet 100 proc. ceny zakupu w aptece. Przestępstwo polegające na odwróconym łańcuchu dystrybucji leków spowodowane jest m. in. tym, że leki w Polsce tych samych producentów są tańsze niż w innych krajach Unii Europejskiej.

Wsparciem dla funkcjonariuszy organów ścigania byli przedstawiciele Państwowej Inspekcji Farmaceutycznej. W charakterze ekspertów uczestniczyło ok. 50 inspektorów farmaceutycznych, na co dzień pracujących w Wojewódzkich Inspektoratach Farmaceutycznych oraz kilku inspektorów ds. obrotu hurtowego zatrudnionych w Głównym Inspektoracie Farmaceutycznym. Inspektorzy zaangażowani w akcję udzielali niezbędnej merytorycznej pomocy funkcjonariuszom dokonującym przeszukań i późniejszych zatrzymań.

Na co dzień praca inspektorów Państwowej Inspekcji Farmaceutycznej koncentruje się wokół nadzoru nad zapewnieniem bezpieczeństwa leków dostarczanych do pacjentów poprzez prowadzenie systematycznych kontroli. Doświadczenie w obszarze nadzoru sprawowanego poprzez liczne inspekcje powoduje, że przedstawiciele PIF mogą służyć swoją ogromną wiedzą w trakcie wspólnych akcji z organami ścigania -czytamy w informacji MZ.

Jak ustalili śledczy, grupa, by pozyskać duże ilości leków trudno dostępnych, na których jest największy zysk, współpracowała z wieloma aptekami znajdującymi się na terenie całej Polski. Jednorazowa wartość zakupu leków przez zorganizowaną grupę przestępczą w aptece wahała się w granicach 14-200 tys. zł miesięcznie. Łączna wartość eksportu leków sięgała 10 mln zł miesięcznie.

Na poczet przyszłych kar zabezpieczono kilkaset tysięcy złotych oraz ekskluzywne samochody i biżuterię, których wartość przekracza milion złotych. Zatrzymano 11 osób podejrzanych o działanie w zorganizowanej grupie przestępczej.  Postępowanie w tej sprawie prowadzone jest pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Warszawie. Przestępcom grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności, a policjanci i prokuratorzy planują kolejne zatrzymania w sprawie.

Źródło: Ministerstwo Zdrowia

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

CAPTCHA