Lista refundacyjna to więcej szkód niż pożytku. Brak refundacji leków m.in. dla chorych na raka piersi, cukrzycę, chorobę Fabry’ego to decyzja skandaliczna – ocenili eksperci PO-KO. Zwracali też uwagę na brak refundacji specjalnych opatrunków dla cierpiących na EB.

Pod koniec czerwca Ministerstwo Zdrowia opublikowało nową listę leków refundowanych, która zaczęła obowiązywać od 1 lipca. Eksperci wymienili niedociągnięcia: m.in. brak refundacji produktów dla chorych na raka piersi, pęcherzowe oddzielanie się naskórka (EB) czy chorobę Fabry’ego.

Pacjentki z rakiem piersi cierpią, ponieważ nowoczesny lek inhibitor kinazy 4/6, który miał wejść na tę listę refundacyjną. Po raz kolejny na tę listę nie wszedł i pacjentki nie mogą być nowocześnie leczone w zaawansowanych stadiach raka piersi, przynajmniej tym bardzo skutecznym preparatem – wskazano .

Za kompletnie niezrozumiałą uznano decyzję o braku refundacji specjalnych opatrunków dla pacjentów chorych na epidermolysis bullosa, czyli chorobę EB.

To okrutna choroba dotykająca całe ciało, kiedy naskórek złuszcza się od najmniejszego dotknięcia, powodując niesłychany ból. Są na to opatrunki, które działają na tyle delikatnie, że można je zmieniać bez kolejnego zrywania tego naskórka. Choroba dotyka zwłaszcza dzieci, ale również dorosłych – stwierdzono.

Zwracano uwagę, że opatrunki w 2015 r. kosztowały miesięcznie 372 zł. Od 1 lipca rodzice będą musieli wydać na nie ponad 6 tys. zł.

Genetyczna choroba Fabry’ego może być całkowicie uleczona, jeżeli odpowiednio wcześnie wdroży się terapię enzymatyczną.

Polska jest jedynym krajem Unii Europejskiej, który terapii enzymatycznej nie refunduje – podkreślono.

Z listy refundacyjnej wypadł także jeden z popularnych leków dla chorych na cukrzycę. Lek ten zażywany jest w naszym kraju przez ponad 220 tys. pacjentów.

Lista leków refundowanych to fragment całego systemu. Widzimy, że w tej chwili cały system się rozpada. To jest prawdziwa agonia – alarmowano.

Red. (źródło: PAP)

Czytaj:

https://forumfarmaceutyki.pl/lista-lekow-refundowanych-zmiany-w-lipcu/

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

CAPTCHA