Ponad 5 proc. dawców krwi ma przeciwciała na Covid-19. Sugeruje to, że liczba zakażonych koronawirusem jest niemal 20 razy większa – alarmują holenderscy eksperci. Badanie przeprowadzone w Holandii wykazało obecność przeciwciał specyficznych dla nowego koronawirusa u 5,5 proc. osób. oddających krew. Podobne badanie w kwietniu dało wynik 3 proc.

Badanie przeprowadzono na próbkach krwi 7 tys. osób w dniach 10-20 maja przez firmę Sanquin. Miało na celu oszacować stopień rozpowszechnienia wirusa w kraju, w tym ocenić, jaka jest liczba zakażonych koronawirusem.

Jak powiedział w wywiadzie dla publicznej telewizji NOS ekspert Sanquin Hans Zaaijer, wyniki badania wskazują, że społeczeństwo Holandii jest wciąż bardzo daleko od osiągnięcia odporności stadnej, czyli liczby osób odpornych na wirusa, która zatrzymuje jego rozprzestrzenianie się.

Badanie może jednocześnie sugerować, że liczba osób zakażonych wirusem SARS-CoV-2 jest w rzeczywistości niemal 20 razy większa od oficjalnych statystyk. Holandia zarejestrowała dotąd ok. 46 tys. przypadków infekcji, co stanowi niecałe 0,3 proc. populacji.

Red. (źródło: PAP)

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

CAPTCHA