Naukowcy zidentyfikowali 21 leków, które blokują koronawirusa i rozwój COVID-19. Znajdują się one w trakcie badań laboratoryjnych. Wśród potencjalnych substancji działających na SARS-CoV-2 jest remdesivir.

Oprócz tego naukowcy znaleźli 20 innych preparatów, które prawdopodobnie powstrzymują proces namnażania się koronawirusa i rozwój COVID-19.

Naukowcy prowadzą badania w laboratoriach na spreparowanej tkance płucnej pobranej od zakażonych osób. Wykorzystują również małe zwierzęta i organoidy płuc, czyli miniaturowe narządy wyhodowane z komórek macierzystych. Przebadano w ten sposób 100  farmaceutyków.

Preparaty medyczne rekomendował międzynarodowy zespół kierowany przez prof. Sumit K. Chanda ze Sanford Burnham Prebys Medical Discovery Institute w Kalifornii. Przeanalizowano jeden z największych na świecie wykazów leków o nazwie ReFrame, zawierający ponad 12 tys. substancji zatwierdzonych przez Amerykańską Agencję Żywności i Leków – FDA. Sprawdzano, czy stosowane już na konkretne schorzenia środki mogą być skuteczne w zwalczania COVID-19. Wyselekcjonowano 100, które mogą potencjalnie działać na koronawirusa.

Wśród 21 ostatecznie wyłonionych i skierowanych do dalszych badań związków znalazł się remdesiwir, zatwierdzony niedawno przez FDA do użytku w sytuacjach awaryjnych. Okazał się on skuteczny w skracaniu czasu leczenia hospitalizowanych pacjentów, ale nie w każdym przypadku działa.

Wskaźniki zakażeń nadal rosną, zarówno w Ameryce jak i na całym świecie. Jest więc pilna potrzeba znalezienia niedrogich, skutecznych i łatwo dostępnych leków, które mogłyby uzupełnić działanie remdesiviru, a także leków, które można podawać profilaktycznie lub przy pierwszych oznakach zakażenia – mówi prof. Sumit K. Chanda.

Dwa preparaty zatwierdziła już FDA. Są to astemizol na alergie i klofazamina na trąd. Ponadto cztery z rekomendowanych związków działają synergistycznie z remdesivirem. Wśród nich jest pochodna chlorochiny o nazwie hanfangchin A (tetrandryna). To lek przeciwmalaryczny i przeciwrakowy, który przeszedł do III fazy badań klinicznych.

Trzynaście leków znajduje się w trakcie badań klinicznych w związku z leczeniem innych chorób. W dawkach, które mogą być stosowane, są one skuteczne również u chorych na COVID-19. Są to m.in. leki badane pod kątem takich schorzeń, jak choroby autoimmunologiczne, HIV, rak kości, choroby zapalne kości, osteoporoza, wrzód żołądka, choroba Alzheimera, cukrzyca, zaburzenia nastroju i zaburzenia psychotyczne.

Jak podkreślają naukowcy, istotne jest poszukiwanie wielu potencjalnych leków na COVID-19. Należy zabezpieczyć się na wypadek, gdyby SARS-CoV-2 stał się lekooporny.

Red. (źródło: zdrowie.gazeta.pl)

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

CAPTCHA