Zespół Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego wyizolował i scharakteryzował koronawirusa SARS-CoV-2 z próbki pobranej od pierwszego pacjenta z Polski, u którego stwierdzono zakażenie koronawirusem. Współpracowano z zespołem NIZP-PZH w Warszawie.

Badania w celu izolacji wirusa SARS-CoV-2 od kolejnych pacjentów są w toku. Charakterystyka szczepów wirusa pojawiających się na terenie naszego kraju umożliwi śledzenie rozprzestrzeniania się epidemii. Także identyfikację zmian wirusa w czasie i szybką reakcję na takie zmiany.

Takie badania są bardzo ważne dla celów śledzenia rozwijania się epidemii. Mają ogromną wartość naukową –  mówi dyrektor Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny w Warszawie, Grzegorz Juszczyk.

Jak podkreśla, obserwacja zmian może mieć istotne znaczenie w trakcie opracowywania leków, schematów leczenia oraz diagnostyki zakażeń.

Wyizolowanie wirusa pozwoli także lepiej poznać jego biologię –ocenia Grzegorz Juszczyk.

Sekwencja genomu zostanie udostępniona w najbliższym czasie w publicznych bazach danych.

Badacze z wielu krajów dzielą się swoją wiedzą z innymi, aby jak najszybciej opracować leki, szczepionki i lepsze testy diagnostyczne na koronawirusa. Ustalono już np., że włoski szczep wirusa, różni się nieco od pierwotnej odmiany patogenu z Chin.

Sekwencja uzyskanego izolatu wskazuje, że wirus przybył do nas z Niemiec. Ma jednak pewne unikatowe cechy, które wskazują na dalsze zmiany i konieczność dalszych badan próbek od osób zakażonych – podkreśla Grzegorz Juszczyk.

Badania laboratoryjne w kierunku koronawirusa dały dotąd pozytywny wynik u 251 osób. Pięć z nich zmarło.

Red. (źródło: PAP)

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

CAPTCHA