Koronawirus wykorzystuje dwa typy komórek w nosie jako bramę do ludzkiego ciała. Do takich wniosków doszli naukowcy z Uniwersyteckiego Centrum Medycznego w Groningen, wspólnie z kolegami z Wielkiej Brytanii i Francji.

Naukowcy odkryli, że koronawirus wykorzystuje komórki kubkowe i rzęski w nosie, które zawierają wiele tzw. informacyjnego RNA (mRNA). Dzięki nim wirus SARS-CoV-2 szybko rozprzestrzeniania się po całym ciele. Komórki nabłonkowe w oczach, płucach i jelitach również zawierają wiele cząsteczek mRNA.

Po raz pierwszy te specyficzne komórki w nosie skojarzono z wirusem, który powoduje Covid-19. Lokalizacja tych komórek na powierzchni wnętrza nosa czyni je łatwo dostępnymi dla wirusa – poinformowali biolog Martijn Nawijn i pulmonolog Maarten van den Berge z UMCG.

Odkryto, że białko receptorowe ACE2 i proteaza TMPRSS2, które mogą aktywować wejście SARS-CoV-2, ulegają ekspresji w komórkach w różnych narządach, w tym na wewnętrznej wyściółce nosa. Następnie ujawniono, że komórki kubkowe wytwarzające śluz i komórki rzęskowe w nosie miały najwyższy poziom obu białek wirusa COVID-19 spośród wszystkich komórek w drogach oddechowych.

Naukowcy mają nadzieję, że nowa wiedza na temat wirusa może pomóc w opracowaniu metod leczenia, które mogą ograniczyć jego przenoszenie.

Red. (źródło: PAP)

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

CAPTCHA