Koronawirus w Afryce w najlepszym rozpatrywanym scenariuszu może spowodować śmierć w tym roku 300 tys. osób – wynika raportu Komisji Gospodarczej Narodów Zjednoczonych ds. Afryki.

Dokument przewiduje, że w najgorszym scenariuszu, przy braku jakichkolwiek działań zaradczych, koronawirus w Afryce może zainfekować ponad miliard ludzi, z czego 3,3 mln umrze na Covid-19.

Nawet w optymistycznym wariancie, w którym na kontynencie wprowadzane są poważne środki zapobiegawcze, SARS-CoV-2 zarazi ponad 122 mln mieszkańców Afryki. Autorzy raportu zaznaczają, że w każdej z rozpatrywanych ewentualności słabe i niedofinansowane afrykańskie systemy opieki zdrowotnej przytłoczy epidemia.

Eksperci przypominają, że większość ludności miejskiej kontynentu mieszka w gęsto zaludnionych slumsach. Często nie ma w nich dostępu do podstawowej infrastruktury sanitarnej. Dodatkowo wielu ludzi, w tym 40 proc. dzieci poniżej 5. roku życia, cierpi z powodu niedożywienia.

Wszystko to może przyczynić się do gwałtownego rozwoju epidemii w Afryce. Raport opisuje również potencjalne skutki ekonomiczne kryzysu. PKB całego kontynentu może się zmniejszyć o 2,6 proc. Ucierpi także eksport. Nawet 27 mln ludzi może wpaść w skrajne ubóstwo.

Jak podaje agencja Reutera, do piątku w całej Afryce zdiagnozowano ponad 18 tys. infekcji koronawirusem. Specjaliści zwracają uwagę na to, że tempo rozwoju epidemii alarmująco przypomina sytuację w Europie sprzed kilku tygodni.

Red. (źródło: PAP)

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

CAPTCHA