Komar tygrysi przenoszący dengę oficjalnie nie został jeszcze w Polsce potwierdzony. Ale znajduje warunki do rozwoju w coraz liczniejszych krajach europejskich – ocenia entomolog prof. Stanisław Ignatowicz.

Komar tygrysi zagraża takimi chorobami, jak denga, żółta febra, gorączka Zachodniego Nilu, chikungunya i japońskie zapalenie mózgu.

Każdego roku komary zakażają ok. 500 mln ludzi malarią. 2 mln chorych – w większości dzieci – umiera. W Polsce malaria występowała jeszcze w latach 60. XX wieku. Ostatnie jej ogniska wygasły na Żuławach. Żyją natomiast komary widliszki, które przenosiły malarię. Mogą to znów robić, jeśli tzw. zarodźce malarii trafią do naszego kraju np. przez grupę chorych osób.

Boimy się też dengi, zakaźnej choroby tropikalnej, związanej z bólem mięśni, wysypką i gorączką krwotoczną. Przenoszą ją komary tygrysie  – informuje powiedział Stanisław Ignatowicz.

Komar tygrysi występuje w Azji Południowo-Wschodniej, na wyspach Oceanu Indyjskiego i Spokojnego. W XX wieku komar ten został rozwleczony po całym świecie. Do Ameryki Północnej trafił w 1985 r., razem z transportem starych opon do portu w Teksasie. Larwy komara tygrysiego mogą być też rozwożone razem z roślinami w wilgotnym podłożu, a jaja są bardzo odporne na wysychanie – mogą przetrwać bez wody nawet rok.

W naszym klimacie jaja komara tygrysiego mogą zimować. W takich warunkach temperaturowych, jakie mamy obecnie, larwy rozwijają się od 5 do 10 dni, żywiąc się rozdrobnioną materią organiczną, pływającą w wodzie. Później tworzy się ruchliwa pływająca poczwarka, a po dwóch dniach pojawia się osobnik dorosły. Jak widać, rozwój jest błyskawiczny, a płodność to około tysiąca jaj na jedną samicę – wylicza prof. Ignatowicz.

Komar w Albanii był już w 1975 r., we Włoszech w 1990 r., osiem lat później – we Francji. Od 2000 r. spotykano go w Belgii, Grecji, w Szwajcarii i Chorwacji. Został też przeniesiony do Czech i Słowacji, ale nie przetrwał zimy. Najbliżej Polski pojawił się w Niemczech, gdzie udało się nie dopuścić do jego masowego rozwoju.

Red. (źródło: PAP)

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

CAPTCHA