Nielegalny wywóz leków będzie surowo karany. Rządowy projekt zmian w Prawie farmaceutycznym oraz w ustawie o działalności leczniczej ma pomóc w walce z aptekami i hurtowniami zarabiającymi na różnicach cenowych leków.

Głównym celem projektowanej zmiany w przepisach jest walka z procederem, jakim jest nielegalny wywóz leków. Za tego typu działania projekt przewiduje do 300 tys. zł kary oraz wysokie sankcje karne, w tym pozbawienie wolności nawet do 10 lat.

Wartość nielegalnie wyprowadzonych z Polski farmaceutyków szacowana jest na kwotę blisko 2 mld zł. W ramach procederu, specjalnie do tego celu stworzone apteki i hurtownie prowadzą podwójną księgowość. W efekcie na półkach aptecznych w Polsce stale brakuje około 200 leków.

Nowelizacja prawa wprowadza zakaz zaopatrywania hurtowni farmaceutycznych w produkty u detalistów, czyli m.in. w aptekach. Takie mechanizm nie będzie również możliwy w ramach jednej firmy.

Zmiany wprowadzają także sankcje za udaremnianie lub utrudnianie pracy kontrolerom. Grozić za to będzie będzie nie do 2 lat więzienia, jak dotychczas, lecz do 3 lat. Państwowa Inspekcja Farmaceutyczna będzie mogła korzystać przy kontrolach z pomocy funkcjonariuszy policji i Straży Granicznej.

Red.

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

CAPTCHA