Wirusem HIV w okręgu Ratodero na południu Pakistanu zostały zarażone 803 osoby, w tym 661 dzieci  – poinformowali lekarze Światowej Organizacji Zdrowia. Powodem było wielokrotne używanie strzykawek w miejscowych lecznicach.

Zespół WHO w maju i czerwcu br. przebadał ponad 27 tys. osób i potwierdził 803 przypadki zarażenia wirusem HIV. Z tej grupy aż 661 to dzieci, w tym 460 w wieku od dwóch do pięciu lat.

Prawdopodobnie jest to największa liczba dzieci na świecie, która zaraziła się wirusem HIV na tak małym obszarze. Lekarze uważają, że do zarażeń doszło przez wielokrotne używanie strzykawek i igieł w miejscowych placówkach służby zdrowia oraz podczas transfuzji krwi. Ognisko epidemii i placówka, z której rozprzestrzeniły się zarażenia, są badane przez 12-osobowy zespół WHO i miejscowe władze.

Przyczyny zarażeń wirusem HIV, a także żółtaczki typu B i C, nie powinny być ograniczane tylko do prowincji Sinh, gdyż występują w całym kraju i wymagają wzmożonych działań i skupienia się na prewencji – mówi dr Zafar Mirza, doradca ds. służby.

Podobne przypadki zanotowano w pięciu dystryktach Pendżabu. Według oficjalnych statystyk w Pakistanie, ok. 165 tys. ludzi jest zarażonych wirusem HIV. Agenda ONZ ds. AIDS ocenia, że HIV rozprzestrzenia się najszybciej w regionie Azji i Pacyfiku. W 2017 r. w kraju zanotowano 20 tys. zarażeń.

Red. (źródło: PAP)

Czytaj:

https://forumfarmaceutyki.pl/wirus-zapalenia-watroby-i-hiv-u-kosmetyczek-fryzjerow-i-tatuazystow/

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

CAPTCHA