Glycomine, Inc., firma biotechnologiczna zajmująca się opracowywaniem nowych form leczenia chorób rzadkich, pozyskała 33 mln USD w serii B finansowania, której przewodziła firma Novo Holdings A/S. Środki zostaną przeznaczone na rozwój prac nad leczeniem wrodzonej glikozylacji. 

Glycomine prowadzi badania kliniczne terapii zastępczej substratów w leczeniu PMM2-CDG (CDG-1a), najczęściej występującej formy w spektrum wrodzonych chorób glikozylacji (CDG).

Dodatkowe wsparcie zapewnili nowi inwestorzy Asahi Kasei Pharma Corporation i Mission Bay Capital oraz dotychczasowi inwestorzy Sanderling i Chiesi Ventures.

Innowacyjna terapia Glycomine jest obietnicą zaspokojenia poważnej potrzeby leczniczej. Jesteśmy przekonani co do tego, że w podejściu Glycomine leży potencjał do bezpośredniego zaradzenia najpoważniejszym symptomom PMM2-CDG – komentuje dr Kenneth Harrison z Novo Ventures.

W wyniku serii finansowania dr Peter McWilliams, który do tej pory pełnił rolę dyrektora i głównego dyrektora wykonawczego, dołączy do firmy jako pełnoetatowy główny dyrektor wykonawczy.

Cieszę się z możliwości dołączenia do firmy w tak ważnym momencie rozwoju i pracy nad posunięciem do przodu terapii dającej szanse na poprawę losu pacjentów i ich rodzin. Seria B finansowania pozwoli nam na poczynienie dużych kroków do przodu w działaniach klinicznych. Jesteśmy wdzięczni za to, że wspiera nas i nasz zespół tak doświadczony zespół inwestorów – mówi Peter McWilliams.

W związku z transakcją do zarządu firmy dołączył też dr. Chris Starr, współzałożyciel BioMarin i Raptor Pharmaceuticals.

To bardzo ważny czas dla firmy, ponieważ przygotowujemy się do etapu klinicznego i mamy możliwość wywarcia znaczącego pozytywnego wpływu na całą społeczność dotkniętą CDG” – ocenia Chris Starr.

PMM2-CDG – spektrum wrodzonych chorób

PMM2-CDG (zwana CDG-Ia) to najpowszechniejsza forma w spektrum wrodzonych chorób glikozylacji (CDG), która wywołuje niekompletne kształtowanie się łańcuchów glikanowych niezbędnych w strukturze i funkcjonowaniu wielu białek glikolizowanych.

PMM2-CDG wywoływana jest przez niedobór enzymu fosfomanomutazy 2 (kodowanego przez gen PMM2). Choroba wywiera wpływ na wiele układów w organizmie i prowadzi do takich objawów, jak hipotonia, choroby wątroby, koagulopatia, epizody przypominające wylewy, a także zaburzenia układu odpornościowego i nerwowego. Ponad 1000 pacjentów, u których zdiagnozowano chorobę, nie ma w tej chwili szans na leczenie.

Glycomine, Inc.

Firma Glycomine zajmuje się opracowywaniem leków sierocych w leczeniu poważnych, rzadkich, monogenicznych zaburzeń metabolizmu i nieprawidłowego fałdowania białek, w przypadku których nie ma innych form leczenia. Podejście firmy opiera się na łączeniu terapii zastępczych substratów, enzymów lub białek z nośnikami na bazie bio-nanomateriałów lub ligandów działających na cząsteczki we wnętrzu komórek odpowiednich organów. Siedziba firmy znajduje się w San Carlos w stanie Kalifornia.

Novo Ventures

Novo Holdings to duńskie prywatne przedsiębiorstwo z ograniczoną odpowiedzialnością w pełni posiadane przez Novo Nordisk Foundation. Ma charakter firmy holdingowej w Novo Group, obejmującej Novo Nordisk A/S, Novozymes A/S i NNIT A/S i odpowiedzialna jest za zarządzanie majątkiem fundacji. Poza pełnieniem roli dużego udziałowca w spółkach Novo Group, Novo Holdings zapewnia kapitał początkowy i typu venture firmom w stadium rozwoju, przyjmuje znaczące pozycje własnościowe w stabilnych przedsiębiorstwach na rynku nauk przyrodniczych i zarządza obszernym portfolio zasobów finansowych. Novo Ventures (US), Inc. jest spółką w pełnym posiadaniu Novo Holdings i świadczy usługi doradcze na rzecz Novo Holdings.

Red. (źródło: PAP)

Czytaj:

https://forumfarmaceutyki.pl/gluten-od-niedawna-kontrowersyjny-temat/

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

CAPTCHA