Firma Gedeon Richter ogłosiła, że jej partner licencyjny Mochida Pharmaceutical Co., Ltd uzyskał od japońskiego Ministerstwa Zdrowia, Pracy i Opieki Społecznej (MHLW) zezwolenie na wprowadzenie do obrotu biopodobnego teryparatydu, opracowanego przez firmę Richter-Helm BioTec GmbH & Co. KG.

Produkt biopodobny względem teryparatydu firma Mochida opracowała dla Japonii na podstawie kompleksowej umowy licencyjnej i umowy o współpracę podpisanej w 2010 r. z firmą Gedeon Richter.

Komisja Europejska zatwierdziła biopodobny teryparatyd pod nazwą Terrosa w styczniu 2017 r., a pod koniec sierpnia 2019 r. produkt został wprowadzony na rynek europejski w wyniku wygaśnięcia patentu na produkt referencyjny.

Lek biopodobny to lek biologiczny wykazujący wysokie podobieństwo do innego, już wprowadzonego do obrotu leku biologicznego (tzw. leku referencyjnego). Leki biopodobne są zatwierdzane według takich samych norm jakości farmaceutycznej, bezpieczeństwa i skuteczności, jakie obowiązują dla wszystkich leków biologicznych.

Teryparatyd jest biopodobny względem biologicznie aktywnego fragmentu ludzkiego parathormonu, zastępuje naturalny hormon, pobudza tworzenie kości i zmniejsza ryzyko złamań kości u różnych grup pacjentów, w związku z czym stosowany jest w leczeniu osteoporozy. Osteoporoza występuje częściej u kobiet po menopauzie, ale może pojawić się u osób obu płci jako efekt uboczny leczenia glikokortykosteroidami.

Gedeon Richter z siedzibą w Budapeszcie jest jedną z największych firm farmaceutycznych w Europie Środkowo-Wschodniej, rozwijającą działalność na rynkach Europy Zachodniej, w Chinach i Ameryce Łacińskiej. W 2018 r. firma osiągnęła skonsolidowaną sprzedaż na poziomie 1,4 mld euro (1,6 mld dol.), a jej wartość giełdowa wyceniana była na 3,2 mld euro (3,6 mld dol.). Wachlarz produktów obejmuje takie obszary terapeutyczne, jak ginekologia, ośrodkowy układ nerwowy oraz układ sercowo-naczyniowy. Spółka koncentruje się na lekach referencyjnych w dziedzinie chorób ośrodkowego układu nerwowego. Aktywnie angażuje się również w rozwój produktów biopodobnych.

Red.

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

CAPTCHA