Fawipirawir to organiczny związek chemiczny będący pochodną pirazynamidu. Lek przeciwwirusowy opracowała japońska firma farmaceutyczna Toyama Chemical (grupa Fujifilm). W 2014 r. fawipirawir zatwierdzono w Japonii do stosowania w leczeniu grypy.

Trwają badania kliniczne nad tym lekiem w leczeniu innych chorób wirusowych, w tym gorączki krwotocznej Ebola i COVID-19. 22 maja 2020 fawipirawir, produkowany i sprzedawany w Rosji pod nazwą Avifavir, Ministerstwo Zdrowia Federacji Rosyjskiej oficjalnie uznało za środek leczniczy przeciw chorobie COVID-19.

Ostatni etap badań klinicznych Avifaviru z udziałem 330 pacjentów jest w toku. Ale rosyjskie Ministerstwo Zdrowia 30 maja tymczasowo zatwierdziło stosowanie tego leku w leczeniu koronawirusem.

– Avifawir jest pierwszym w Rosji lekiem Covid-19. Wykazał wysoką skuteczność w leczeniu pacjentów z koronawirusem podczas badań klinicznych. Otrzymał świadectwo rejestracji od Ministerstwa Zdrowia Federacji Rosyjskiej. W ten sposób awifawir stał się pierwszym na świecie lekiem na bazie fawipirawiru zatwierdzonym do leczenia Covid-19. Uważamy, że obecnie są tylko dwa naprawdę skuteczne leki przeciwko wirusowi. Są to remdesivir, stworzony w USA, a także fawipirawir, który ma obiecujące perspektywy – ocenia Kirill Dmitriev dyrektor generalny RDIF, funduszu, który zapewnił środki finansowe na rozwój i produkcję leku w Rosji.

W kwietniu japońska korporacja Fujifilm ogłosiła, że znacznie podnosi zdolności produkcyjne leku przeciwgrypowego fawipirawir (Avigan). Zapowiedziała, że stopniowo będzie zwiększać miesięczną produkcję. Potencjalny lek na koronawirusa w 100 tys. dawkach potrzebny będzie do jednego cyklu leczenia w lipcu. To ok. 2,5-krotnie więcej niż na początku marca. Fujifilm zapowiada, że do września wyprodukuje 300 tys. dawek.

Japoński rząd planuje zgromadzenie fawipirawiru niezbędnego na 2 mln cykli leczenia w ramach ogłoszonego 7 kwietnia kryzysowego pakietu gospodarczego. Korporacja Fujifilm skłania się do współpracy również z innymi państwami po konsultacji z rządem Japonii.

Pod koniec marca firma Fujifilm poinformowała o rozpoczęciu badań klinicznych III fazy, dotyczących użycia fawipirawiru przeciw Covid-19 w Japonii. We Włoszech lek stosowano eksperymentalnie w najbardziej dotkniętych epidemią regionach.

Badacze z Chin ocenili na podstawie prób klinicznych przeprowadzonych w miastach Wuhan i Shenzhen, że fawipirawir jest „bezpieczny i skuteczny” w leczeniu pacjentów chorych na Covid-19.

Fawipirawir dopuszczono w Japonii w 2014 r. przy leczeniu grypy. Jednak ze względu na skutki uboczne może być stosowany tylko w sytuacjach, gdy pojawiają się nowe epidemie, a inne leki okazują się nieskuteczne.

Red.

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

CAPTCHA