Od 1 stycznia do 15 października br. zanotowano w Polsce 1370 przypadków odry. W tym samym okresie ubiegłego roku zarejestrowano 134 przypadki – wynika z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny.

W całym 2018 r. w Polsce było – według danych NIZP-PZH – 339 przypadków odry, przy 63 w 2017 r.

Odra jest  zaraźliwą chorobą wirusową, która łatwo przenosi się z osoby chorej na osoby nieuodpornione. Człowiek jest jedynym nosicielem wirusa. Wirus przenosi się drogą kropelkową (kaszel, kichanie osoby chorej na osoby zdrowe) oraz przez bezpośrednią styczność z wydzieliną z nosa, gardła lub moczem osoby chorej.

Od momentu zakażenia wirusem odry do wystąpienia pierwszych objawów choroby może upłynąć 10-12 dni. Osoba zakażona może zarażać innych przez około 4 dni przed wystąpieniem wysypki i innych objawów wskazujących na zakażenie.

Objawy odry to:

  • gorączka,
  • mocny kaszel,
  • wysypka plamisto-grudkowa,
  • zapalenie spojówek,
  • światłowstręt,
  • nieżyt błony śluzowej nosa.

Często występują powikłania po odrze. Lżejsze to np. zapalenie ucha środkowego i zakażenie żołądkowo-jelitowe, a poważniejsze: m.in. zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.

Szczepienie jest jedynym znanym sposobem ochrony przed chorobą. Eksperci Światowej Organizacji Zdrowia podkreślają , że głównym powodem szerzenia się odry na świecie jest rozpowszechnienie w ostatnich latach informacji o niebezpieczeństwie szczepień.

Red.

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

CAPTCHA