W aptekach brakuje leków. Pacjenci nie mogą kupić metforminy o przedłużonym uwalnianiu, stosowanej przez chorych na cukrzycę, a także kilkudziesięciu innych preparatów, w tym na schizofrenię i nadciśnienie. Jak czytamy, brak leków to potężny problem w całej Europie.

Raport portalu Gdziepolek.pl informuje, że brakuje leków w całej Polsce. Zebrano dane z ponad 1,1 tys. aptek, w większości należących do średniej wielkości sieci aptecznych, które mają silniejsza pozycję na rynku niż te pojedyncze. Jeśli więc pokazują, że danego leku nie ma, oznacza to, że może go brakować wszędzie (wszystkich aptek w kraju jest 14 tys.) – informuje gazeta.pl.

W raporcie przy każdym leku jest informacja, w ilu aptekach był dostępny w ciągu ostatniego półrocza, a w ilu jest teraz.

Na liście znalazły się tylko te leki, których dostępność spadła co najmniej o 50 proc. i dla których nie ma zamienników w zbliżonej cenie – wyjaśnia współtwórca portalu Bartłomiej Owczarek.

Obecnie brakuje co najmniej 44 farmaceutyków, w tym antybiotyków, leków na chorobę Parkinsona, kropli do oczu stosowanych prze ciężkich stanach zapalnych, leków na padaczkę. Dostępność większości nie przekracza kilku procent, niektórych nie ma w żadnej aptece.

– Brak leków to potężny problem w całej Europie – zauważa wiceprezes Naczelnej Izby Aptekarskiej Marek Tomków. Do Komisji Europejskiej wpłynęła petycja kilkudziesięciu organizacji pacjenckich o zbadanie, dlaczego w Unii brakuje leków.

Red. (źródło: PAP)

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

CAPTCHA