AstraZeneca zadeklarowała inwestycję półtora miliarda złotych w działalność badawczo-rozwojową w Polsce. Podjęto decyzję o zwiększeniu m.in. zaangażowania kadry akademickiej oraz dalszy transfer know-how i technologii do Polski.

Warszawskie centrum B+R AstraZeneca to jedno z najważniejszych centrów badawczo-rozwojowych firmy na świecie. Główne obszary medyczne, nad którymi pracuje, to onkologia, w szczególności rak płuca, kardiologia, choroby metaboliczne, choroby nerek, diabetologia i astma.

W ciągu najbliższych 5 lat planujemy zainwestować w Polsce ponad 1,5 mld zł. Większość środków zostanie przeznaczona na inwestycje napędzające dalszy rozwój globalnego centrum badawczo-rozwojowego. Wierzymy, że będzie to katalizator dynamicznego rozwoju całego sektora biotechnologii w Polsce – informuje Leif Johansson, prezes AstraZeneca.

Koncern farmaceutyczny zainteresowany jest polskim rynkiem szczególnie w kontekście budowy ekosystemu biotechnologicznego i life science.

Firma zdecydowała się na tak dużą inwestycję w Polsce z powodu sprzyjających warunków do prowadzenia działalności badawczo-rozwojowej. To m.in. dostęp do dużej liczby doskonałych absolwentów kierunków medycznych. Doceniamy też rozwiązania legislacyjne premiujące działalność badawczo-rozwojową, które zaczęły się pojawiać od 2016 r. Są to m.in. ulga IP Box, czy ulga na działalność badawczo-rozwojową. Takie nastawienie do biznesu pozwala nam prowadzić badania, które mają przełożenie na skalę globalną – mówi dr Jarosław Oleszczuk, dyrektor generalny AstraZeneca Pharma Poland.

Jak podkreśla, największym sukcesem polskiego zespołu jest przeprowadzenie wszystkich badań i doprowadzenie do rejestracji, a następnie dopuszczenie do obrotu innowacyjnego leku biologicznego stosowanego w ciężkiej astmie eozynofilowej.

W ostatnich latach praca zespołów badawczych firmy umożliwiła dopuszczenie do obrotu ważnych dla pacjentów substancji czynnych jak: olaparib, ozymertynib, durwalumab, dapagliflozyna oraz benralizumab (pierwszy lek innowacyjny opracowany w Polsce).

AstraZeneca to innowacyjna firma biofarmaceutyczna o korzeniach brytyjsko-szwedzkich. Znajduje się w czołówce największych firm tego sektora na świecie. W Polsce zatrudnia blisko 1800 osób, z czego blisko 1000 zajmuje się procesami badawczo-rozwojowymi w skali światowej. Wartość środków finansowych przeznaczonych na działalność badawczo-rozwojową w 2017 r. to 155.672 875 zł, natomiast 2018 r. – 221.088.132 zł. W Warszawie pracuje ponadto prawie 250 analityków w regionalnym centrum analityczno-finansowym, ponad 100 osób w globalnym centrum zakupowym oraz blisko 80 osób w regionalnym centrum HR. Spółka zatrudnia 102 pracowników po doktoratach.

Red. (źródło: AstraZeneca )

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

CAPTCHA