Anoreksja (jadłowstręt psychiczny) i bulimia (żarłoczność psychiczna) są wyleczalne. Większość kobiet cierpiących na zaburzenia odżywania dochodzi do zdrowia, choć czasem zajmuje to wiele lat – pokazują wyniki badania zamieszczone na łamach „Journal of Clinical Psychiatry”.

Anoreksja i bulimia poddane zostały analizie przez naukowców z Massachusetts General Hospital w USA. Przez ponad dwadzieścia lat śledzili oni losy 246 pacjentek z zaburzeniami odżywiania (136 z anoreksją i 110 z bulimią). Przez pierwszą dekadę prowadzili z nimi wywiady co 6-12 miesięcy. Potem skontaktowali się z nimi ponownie po upływie 20 do 25 lat od momentu rozpoczęcia badania.

W ten sposób ustalono, że w ciągu pierwszych 9 lat wyzdrowiało 31,4 proc. spośród kobiet chorujących na anoreksję oraz 68,2 proc. spośród kobiet cierpiących na bulimię. Po około 22 latach liczba pacjentek, które pokonały bulimię, utrzymała się na tym samym poziomie, ale liczba kobiet, które wygrały z anoreksją, sięgnęła 62,8 proc.

Część kobiet uznanych za zdrowe po pierwszej turze badania w kolejnych latach doświadczyła nawrotu choroby, a część pacjentek, które nadal cierpiały na zaburzenia odżywiania po upływie pierwszej dekady, doszła do siebie dopiero później – po około 20 latach. Wyniki pokazały jednak, że większość pacjentek ostatecznie wracała do zdrowia.

Choć leczenie anoreksji zajmuje więcej czasu niż leczenie z bulimii, z oboma typami zaburzeń można wygrać.

Rezultaty naszego badania pokazują, że zaburzenia odżywania nie stanowią wyroku dożywocia – podkreśla współautorka badania Kamryn Eddy.

Red.

Czytaj:

https://forumfarmaceutyki.pl/anoreksja-i-bulimia-zaburzenia-w-odzywaniu/

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

CAPTCHA