Analiza ścieków pozwala przewidzieć rozwój epidemii koronawirusa kilka tygodni wcześniej nasilenie się epidemii koronawirusa – wynika z badania wielodyscyplinarnego zespołu ekspertów z Murcji, uniwersytetu Walencji oraz madryckiej Wyższej Rady Badań Naukowych (CSIC).

Z ustaleń hiszpańskich biologów i epidemiologów wynika, że analiza ścieków pozwala przewidzieć rozwój epidemii koronawirusa SARS-CoV-2. Badania wykazały, że zakażeń można było się spodziewać w Murcji już 12 marca. Wówczas w stolicy południowo-wschodniego regionu Hiszpanii było tylko kilka przypadków zachorowania na Covid-19.

Ekipa naukowców współpracowała z miejskimi zakładami uzdatniania wody w Murcji.  Ustalono, że badanie ścieków pozwoliło z ponad tygodniowym wyprzedzeniem przewidzieć nasilenie liczby infekcji w mieście.

Podobne wnioski przyniosły rozpoczęte w marcu badania obecności koronawirusa w wodach ściekowych trzech miast regionu Murcji: Lorca, Cieza i Totana. Obecność kwasów rybonukleinowych (RNA) koronawirusa w ściekach stwierdzono tam już 16 dni przed pierwszym potwierdzonym przypadkiem zachorowania na Covid-19.

Również w Walencji próbki ze ścieków pobranych z kanałów miejskich 24 lutego wskazywały na zbliżającą się eksplozję epidemii. Nastąpiła ona dwa tygodnie później.

Hiszpańscy eksperci twierdzą, że analiza wody ściekowej jest skutecznym sposobem określania w danym regionie stopnia rozwoju epidemii. Potwierdzają jednocześnie skuteczność procesu uzdatniania wody zawierającej koronawirusa.

Z przeprowadzonych badań wody ściekowej oczyszczonej w miejskich zakładach uzdatniania wody w Murcji wynika, że po tym procesie nie zawiera ona już kwasów rybonukleinowych wirusa, które mogłyby prowadzić do kolejnych zakażeń.

Poza ludzkim organizmem wirus szybko przestaje być niebezpieczny. Choć wciąż pozostają fragmenty jego RNA, umożliwiające jego identyfikację.

Wzrost stężenia wirusa w ściekach poprzedza wystąpienie objawów klinicznych. Daje to opiece medycznej więcej czasu na przygotowania. Podobnie jest w przypadku innych chorób. Prowadzone w Izraelu badania ścieków wykryły epidemię polio z lat 2013-14, zanim pojawił się uchwytny klinicznie wzrost zachorowań.

Red. (PAP)

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

CAPTCHA