Ministerstwo Zdrowia potwierdziło 157 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Zmarła kolejna, 18. zakażona osoba. Łącznie odnotowano do tej pory 1638 zachorowań – informuje Ministerstwo Zdrowia.

Potwierdzone przypadki dotyczą 103 osób z woj. mazowieckiego, 15 osób z woj. dolnośląskiego, 14 osób z woj. śląskiego, 9 osób z woj. podkarpackiego, 4 osób z woj. zachodniopomorskiego, 4 osób z woj. wielkopolskiego, 3 osób z woj. małopolskiego, 2 osób z woj. lubelskiego oraz po 1 osobie z woj. pomorskiego, opolskiego i lubuskiego.

Resort podał, że w szpitalu w Warszawie zmarła kolejna osoba zakażona koronawirusem. To 67-letni mężczyzna, który był w ciężkim stanie i miał choroby współistniejące.

Dotąd w Polsce potwierdzono 1638 przypadków zakażenia koronawirusem, z czego w sobotę odnotowano 249. Dzień wcześniej zdiagnozowano 168 przypadków zachorowań.

Zmarło 18 zakażonych osób, z czego o dwóch zgonach poinformowano w sobotę. (PAP)

249 zakażeń koronawirusem

W sobotę 28 marca potwierdzono w Polsce 249 zakażeń koronawirusem, o 81 więcej niż dzień wcześniej – wynika z danych Ministerstwa Zdrowia. Łącznie odnotowano do tej pory 1638 zachorowań i 18 zgonów. O dwóch poinformowano w sobotę.

W poniedziałek potwierdzono 116 nowych zakażeń, we wtorek – 152, w środę – 151, w czwartek – 170, w piątek – 168. W sobotę, do godziny 22, odnotowano 249 nowych zachorowań.

Łącznie odnotowano do tej pory 1638 przypadków zakażenia koronawirusem. Najwięcej było w woj. mazowieckim – 421. W woj. dolnośląskim zdiagnozowano 214 zakażeń, łódzkim – 182, śląskim – 165, a w małopolskim 112. W pozostałych województwach liczba zdiagnozowanych zachorowań nie przekracza 100. Najmniej potwierdzonych przypadków zakażenia stwierdzono w woj. podlaskim – 26.

Według podawanych przez resort zdrowia danych COVID-19 był do tej pory przyczyną śmierci 18 osób. W sobotę poinformowano o śmierci 70-letniego mężczyzny hospitalizowanego w Lublinie i 67-letniego mężczyzny, który przebywał w szpitalu w Warszawie.

28.03. Godz. 14:00. Mamy 45 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych. W sumie liczba osób zarażonych wynosi 1481. Zmarła 17 osoba.

Potwierdzone przypadki dotyczą: 14 osób z woj. łódzkiego, 8 osób z woj. podlaskiego, 6 osób z woj. dolnośląskiego, 5 osób z woj. świętokrzyskiego, 4 osób z woj. małopolskiego, 3 osób z woj. wielkopolskiego, 2 osób z woj. warmińsko-mazurskiego oraz po osobie z woj. lubelskiego, podkarpackiego i opolskiego.

“W szpitalu w Lublinie zmarła kolejna osoba zakażona koronawirusem. To 70- letni mężczyzna, który był w ciężkim stanie i miał choroby współistniejące” – informuje resort zdrowia.

Nadzór i kwarantanna

Informacja, że ktoś jest hospitalizowany to wiadomość, że przebywa w szpitalu. Niekoniecznie oznacza to, że jest nosicielem koronawirusa, albo że jest chory na COVID-19. Niektóre osoby mają objawy chorobowe, ale jest to np. grypa. Dopiero po wykonaniu testu wiadomo, czy mamy do czynienia z zakażeniem koronawirusem.

Informacja, że ktoś jest objęty kwarantanną dotyczy osób zdrowych, które miały bliski kontakt z osobami zakażonymi lub podejrzanymi o zakażenie koronawirusem. Osoba nią objęta przebywa w swoim mieszkaniu przez dwa tygodnie — liczone od dnia ostatniego kontaktu z zakażonym lub od dnia powrotu z regionu ryzyka. Nie wolno jej wychodzić, nawet z psem na spacer, do sklepu czy do lekarza. To kwestia odpowiedzialności, bo może być nosicielem koronawirusa i zakażać, choć sama nie ma objawów. Nikomu nie wolno takiej osoby odwiedzać.

Informacja, że ktoś jest objęty nadzorem epidemiologicznym oznacza, że nie miał bezpośredniego kontaktu z nosicielem lub chorym, ale na wszelki wypadek sprawdza się stan zdrowia tej osoby. Chodzi np. o pracę w jednym budynku, w którym przebywał nosiciel koronawirusa. Nadzór epidemiologiczny trwa 14 dni. Odbywa się w porozumieniu z pracownikami inspekcji sanitarnej po wywiadzie epidemiologicznym. Należy przejść na pracę zdalną w domu, zawiesić życie towarzyskie, ograniczyć do minimum wyjścia. Dwa razy dziennie mierzyć sobie temperaturę, kontrolować swój stan zdrowia.

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

CAPTCHA