Ponad 20 mln zł otrzymają laureaci grantów, stypendiów i nagród finansowanych przez Naukową Fundację Polpharmy. Tematem 15. edycji konkursu na finansowanie projektów badawczych były testy diagnostyczne i metody oznaczania biomarkerów w medycynie i farmacji.

Zgłoszonych zostało 16 wniosków projektów zaś finansowanie otrzymały trzy z nich. O grant mogli ubiegać się młodzi naukowcy przed 35. rokiem życia, posiadający minimum stopień naukowy doktora nauk. Wyróżnione prace dotyczą markerów raka nerki, osteoporozy pomenopauzalnej oraz białaczki limfoblastycznej.

Dotychczas fundacja finansowała badania o charakterze podstawowym, tym razem jednak zdecydowano się na wspieranie projektów bliższych projektom aplikacyjnym. Laureatkami tegorocznej edycji konkursu zostały Agata Pastorczak z Kliniki Pediatrii Onkologii, Hematologii i Diabetologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, Joanna Bogusławska z Zakładu Biochemii i Biologii Molekularnej w Warszawie oraz Marta Michalska-Kasiczak z Katedry Endokrynologii, Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Podczas uroczystości wręczania nagród ogłoszono temat następnej edycji konkursu grantowego. Dotyczyć ma ona rozwoju i optymalizacji procesów w biotechnologii medycznej. W dotychczasowych edycjach konkursu zgłoszonych zostało łącznie ponad 650 projektów badawczych. Granty otrzymało 68 zespołów badawczych, wywodzących się zarówno z ośrodków akademickich, jak i instytutów naukowych. Do tej pory zakończono 56 projektów finansowanych ze środków fundacji. Łączna wartość grantów wyniosła 19.054.782 zł.

Oprócz konkursu grantowego rozstrzygnięty został również Ogólnopolski Konkurs Prac Magisterskich Wydziałów Farmaceutycznych, organizowany przez Polskie Towarzystwo Farmaceutyczne od ponad 40 lat. W 6. edycji konkursu o stypendium naukowe o wartości 10 tys. zł ubiegało się 22 studentów studiów doktoranckich uczelni medycznych i Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego. Fundacja przyznała 10 nagród. W przeprowadzonych dotychczas sześciu edycjach konkursu Fundacja przyznała 47 stypendiów o łącznej wartości 470 tys. zł.

Red. (źródło: PAP)

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

CAPTCHA