Światowa Organizacja Zdrowia – WHO opublikowała raport „Global accelerated action for the health of adolescents (AA-HA!): Guidance to support country implementation”, poświęcony zdrowiu starszych dzieci i młodzieży, a także największym zagrożeniom dla ich życia.

Codziennie na świecie umiera ponad 3 tys. dzieci i młodzieży w wieku 10-19 lat , co daje łącznie 1,2 mln zgonów w skali roku. Raport stwierdza, że dużej części tych zgonów można by uniknąć, dzięki różnym działaniom profilaktycznym.

Lista przyczyn

Oto pięć najważniejszych przyczyn zgonów dzieci i młodzieży w wieku 10-19 lat wykazanych w raporcie (dane za 2015 r.):

  1. Rany odniesione w wypadkach drogowych (liczba zgonów – 115.302).
  2. Infekcje dolnych dróg oddechowych (zgony: 72.655).
  3. Samobójstwa i samookaleczenia (zgony: 67.149).
  4. Choroby biegunkowe (zgony: 63.575).
  5. Utonięcia (zgony: 57.125).

W przypadku statystyk dotyczących samych tylko chłopców z analizowanej grupy wiekowej, do listy należy dodać jeszcze przemoc fizyczną (interpersonal violence), która doprowadziła w 2015 r. do 42.277 zgonów. Jeśli zaś chodzi o płeć żeńską w wieku 10-19 lat, to do listy najważniejszych przyczyn zgonów należy dopisać komplikacje wynikające z ciąży i porodu (28.886).

Sytuacja w Polsce

Obraz globalny, uwzględniający kraje III świata, różni się od sytuacji w naszym kraju. W Polsce, z uwagi na wyższy poziom higieny życia codziennego, nie ma większego problemu z chorobami biegunkowymi. Choroby dolnych dróg oddechowych również nie są w Polsce istotną przyczyną umieralności dzieci i młodzieży, co ma związek także z powszechną dostępnością antybiotyków.

Ale Polska nie odbiega od światowych standardów pod względem innych przyczyn zgonów.

– W naszym kraju najważniejszą przyczyną przedwczesnej umieralności dzieci i młodzieży są wypadki komunikacyjne, podobnie jak to jest na całym świecie. Wśród istotnych przyczyn są także utonięcia i samobójstwa, przy czym te ostatnie dotyczą głównie starszej, nastoletniej młodzieży. Jeśli zaś chodzi o przyczyny wewnętrzne, czyli związane z chorobami, to istotne znaczenie w Polsce mają choroby nowotworowe, które, choć rzadko występują, to jednak charakteryzują się wysoką śmiertelnością – mówi dr hab. Joanna Mazur, ekspertka z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie.

Wśród innych ważnych przyczyn zgonów dzieci i młodzieży w naszym kraju są także wady wrodzone (dotyczy głównie młodszych dzieci) i choroby układu nerwowego. W statystykach zaczynają coraz powszechniej pojawiać się też choroby rzadkie: genetyczne albo metaboliczne (jak np. mukowiscydoza) .

„Promocja korzystnych zachowań zdrowotnych wśród starszych dzieci i młodzieży oraz podejmowanie działań mających na celu ich lepszą ochronę przed czynnikami ryzyka mają kluczowe znaczenie dla zapobiegania problemom zdrowotnym w wieku dorosłym” – konkludują eksperci WHO.

Red. (źródło: zdrowie.pap.pl)

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

CAPTCHA